22 Mayıs 2010 Cumartesi

rg 2010 kadınlar ana tablosu

Kadınlar tablosu için nereden başlayacağımı bilemiyorum açıkçası. Çok karmaşık ve belli bir mantık yürütmesi zor bir kura. Özellikle herkesin hemfikir olduğu konu, Juju'nun şampiyonluk yolunun favoriler arasındaki en zorlu yol olduğu yönünde. Erkekler tablosunda yaptığım gibi dilim dilim gitmeden önce genel bir bakış atalım.

1 numaralı seribaşı Serena'nın tarafında yani tablonun üst tarafında ilk 10 içinden daha zorlu rakipler toplandı. Jankoic, Stosur, Şarapova ve Henin, Amerikalı raketin yoluna taş koymaya çalışacak isimler. Venus'ün tarafına ise il 10'dan formsuz isimler düştü. Dementieva ve Kuznetsova. Fakat şöyle bir şey var ki 2010 toprak kort sezonunda patlama yapan ve çok iyi performans gösteren neredeyse tüm isimler de alt tarafta toplanmış bulunuyor. Rezai, Safarova, Sevastova, Martinez Sanchez ve bunların yanında potansiyeli bulunan isimler Kirilenko, Cirstea, Pennetta ve Wozniacki de Venus'ü zorlayacak raketler. Serena çeyrek finale kadar rahat iken Venus için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Serena Williams'ın 1/8'lik dilimindeki seribaşılar Bartoli, Peer ve Pavluçenkova. Amerikalı'yı son sekize kadar zorlayacak kimse yok. Sağlıklı bir Serena çeyreğe kadar rahat çıkacaktır. Shuai Peng ya da Shahar Peer dördüncü turdaki rakibi olur.

Williams'ın çeyrek finaldeki rakibini belirleyecek dilimde bir meydan muharebesi havası hakim. Şarapova, Henin, Zheng ve Stosur'un seribaşı oldukları sekizde birlik dilimde kıran kırana bir mücadele olacak. Henin'in ilk turdaki rakibi 2008 İstanbul Cup yarı finalisti Pironkova var. Bulgar raket toprağı sever ve çetin maçlar çıkartabilir. Henin'i zorlayacaktır. Belçikalı'nın olası üçüncü tur rakibi Şarapova ise bugün Strazburg'da şampiyon oldu. Form durumu iyiye yakın hatta iyi diyebiliriz. Servisleri istikrarlı olduğu müddetçe ilk turlarda elenmeyecektir ama Henin maçı hakkında konuşursak bence ortada bir müsabaka olacak. Henin'in sinüzitleri azmış son günlerde bir de onunla uğraşıyor. Şarapova set alacak diye düşünüyorum kazanması ise iyi servis atmasına bağlı. Buradan gelecek raket dördüncü turda Stosur ya da Zheng ile karşılaşacak. Hani buradan kim çıkar da Serena'nın çeyrek final rakibi olursa olsun yıpranmış olacak.

Jankovic çok rahat bir kura çekti. İlk turda Alicia Molik ile oynayacak olan Sırp rakete kafa tutabilecek pek kimseyi göremedim üçüncü dilimde. Burada Carla Suarez Navarro ve Olga Govortsova isimlerini ayırmak istiyorum. Navarro geçens ene çeyrek final gördü burada. Biz de o zamanlar Henin'in yokluğunda bu tek el backhand vuran kısa kızı onun varisi olarak gördük. Sonra olmadığı anlaşıldı. İlk turda karşılaşacağı isim de Olga Govortsova. İkisinden biri dördüncü turu görebilir, Jankovic'in rakibi olabilir.

Tablonun üst kısmının en altında Safina ilk turda 40'lık Kimiko Date Krumm ile oynayacak ilk turda. Safina acınacak bir vaziyette artık. Zaten sanmıyorum ki Date-Krumm maçı kazanırsa bir insanoğlu şaşırsın duruma. Aynı 1/8’lik dilimde Kleybanova ve Radwanska var. Seribaşı olmayan bir isim de Ana Ivanovic. Kleybanova çok ağır bir tenisçi. Bu kadar yavaş bir kortu kaldıramaz normal oyunuyla. Eğer ki Ana Ivanovic üçüncü turda Radwanska’yı geçmeyi başarırsa ben çeyrek final bekliyorum Sırp raketten. Sırp çeyrek finali beklenebilir yani.

Tablonun altında Venus tıpkı kardeşi gibi bir İsviçreli ile eşleşti ilk turda. Patty Schnyder ile karşılaşacak Amerikalı raket. Kendi sekizde birlik diliminde Rezai gibi son Madrid’de başkalaşım geçirmiş şekilde tenis oynayan bir isim var. Ev sahibi olmanın avantajını da sonuna kadar kullanacaktır geçen sene yaptığı gibi. Michelle Larcher de Brito’nun çığırışlarına tepki göstermişti. Bir başka etkili isim Dominika Cibulkova da geçen sene Maria Şarapova’yı elemişti ve yarı finale kadar yükselmişti. Bu sene Roma ve Madrid’de üçüncü turları geçemedi. Geçen yıl bu iki turnuvaya da katılmamıştı ama.

Venus Williams’ın çeyrek finaldeki rakibini (tabi o çıkabilirse çeyreğe) belirleyecek 1/8’lik dilimdeki seribaşılardan Dementieva kötü mağlubiyetler yaşadı geçtiğimiz haftalarda. 2009’un çeyrek finalisti Azarenka bu yıl belini sakatlıklardan doğrultamadı. Kötü dediğimiz Ana Ivanovic’e yenildiği bile oldu. Ben yine de kendisinden bir şeyler beklemiyorum desem yalan olur. Maria Jose Martinez Sanchez’den çok bahsettim blogda. 20 numaralı seribaşı ikinci turda bir başka blogda çok bahsettiğim biriyle, Anastasija Sevastova ile karşılaşabilir. İki isim de başarılı bir toprak sezonu geçirdiler, Letonyalı Sevastova kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandı. İkisi de Azarenka’yı ve Dementieva’yı zorlayacak isimler. Zaten Dementieva belki de dördüncü tur göremeden elenecek.

Hem bedenen hem de kafadan sakat olan Caroline Wozniacki 3 numaralı seribaşı olarak Venus’ün tarafında. Sakatlanıp trunuvayı yarıda bırakmazsa ki bence böyle olacak, dördüncü tur onun için maksimum gidilebilecek nokta olur. Pennetta ya da Safarova’nın onu engelleyeceğini düşünüyorum. Bu hafta Varşova’da şampiyon olarak geçen yılki şampiyonluğunu korumayı başaran Dulgheru var bir de oralarda. Çok garip kura yahu. Cidden dağılım çok kötü.

En dikkat çeken ilk tur eşleşmesinin bulunduğu beşinci sekizde birlik dilimde son şampiyon Kuznetsova, 2009 çeyrek finalisti Sorana Cirstea ile karşılaşacak. Cirstea’nın panik yapmadan geçen yıl Jankovic’e karşı nasıl oynadıysa öyle oynaması lazım. Aynı dilimde Kirilenko, Schiavone ve Na Li de var ki hepsi her an çılgınca bir performans gösterebilecekmiş gibi bakıyor.

Şimdi favori olarak gösterilen iki Williams’ın ve Henin’in turnuvayı kazanabileceğini düşünmüyorum. Henin’in kazanmasını istiyorum, evet ama gerek form durumu gerekse tablodaki zorlu yolu düşüncelere itiyor beni. Yabancıların Dark Horse dedikleri, turnuvayı kazanması beklenmeyen isimlerden bir demet hazırladım kendi düşüncelerim doğrultusunda:
Victoria Azarenka, Maria Şarapova ve Martinez Sanchez.

Bu turnuvada daha da parlamasını beklediğim isimler ise:
Anastasija Sevastova, Lucie Safarova ve Olga Govortsova. Ova, ova ,ova.

1 yorum:

Spooky 22 Mayıs 2010 20:37  

vardarova diye tenisçi olsa da vardar ovası diye türküyle tezahürat etsek istanbul cup'da filan...

wozniacki sakat ama venüs'ü geçebilir belki...

forum durumlarına bakarsak kurası zor olsa da şarapova eskiye dönebilir veya geleceğe de dönebilir. akı kapasitörüne bağlı bir de 88 mph sürate ulaşan delorean. neyse işte henin formunu bulursa henin diyorum ama serena'yı adamdan saymıyoruz geliyor kazanıyor insanı üzüyor...

yasal uyarı (disclaimer diyor yabancı insanlar)

bu blogdaki fotoğrafların yüzde 99.9'u http://sports.yahoo.com adresinden alınmaktadır.. tüm hakları reuters, ap ve getty images'e aittir.. sanırım.. bu blog tarafsız bir tenis blogu değildir.. sevdiğim tenis oyuncularını kayırırım.. ama sevmediklerime hakaret etmem.. siz de etmeyin, çok ayıp.. yorum yazarken öyle tek cümlelik "saldır federer, vur kır nadal" tarzı yorumlarınızı yayınlamayacağımı göz önünde bulundurun.. merak ettiklerinizi ya da içinde cidden yorum bulunan yorumlarınızı göndermekten çekinmeyin.. tenisi sevelim.. boş alanlara kort dikelim.. teşekkürler..

ben olsam firefox 3küsür ve en az 1152x864 çözünürlükte dolanırım buralarda..

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP