25 Ekim 2008 Cumartesi

bloglara uzanan eller kırılsın


bu yasakların sonu nereye gidecek bilmiyorum.. bin dokuz yüzseksen dört'teki gibi kafalarımıza bile girseler biz onları alt etmenin bir yolunu bulacağız.. her yere tele ekranlar koysunlar fark etmez.. ekşi sözlük disclaimer'ı ne güzel söylemiş :

"devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler."

burası türkiye ve ediyorlar malesef.. john fowles, koleksiyoncu adlı romanında çok güzel irdeler gücün cahil insanların elinde olması halinde ne kadar kötü durumlar doğabileceğini.. ekşi sözlük, youtube, richarddawkins.net ve şimdi blogger..

"fikirler, cebr ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez"
- atatürk..

Read more...

23 Ekim 2008 Perşembe

nasırlaşan eller

amerika açık'tan önceki bir fotoğrafında dikkatimi çekmişti.. roger federer'in sağ elinde çok büyük bir nasır var.. diğer oyuncuların da fotoğraflarını inceledim fakat bu kadar kötü durumda olanını görmedim.. fotoğraf basel'deki ilk tur maçından.. bu, federer'in ne kadar çok çalıştığının bir göstergesi sanırım..

Read more...

22 Ekim 2008 Çarşamba

eski servis volecilerden kim kaldı mirim


philipp kohlschreiber tek el backhandleri, passing shotları ve servis-voleleri ile etkili olabiliyor zaman zaman.. bugün basel'deki turnuvada igor andreev karşısında servis-volelerde etkiliydi.. ancak maçı kaybetmesi de yine kendi silahından oldu.. son iki sayıda volelerdeki basit hataları nedeniyle üçüncü seti de tie-break e uzatacakken turnuvadan elendi..
servis-vole stratejisini sevmiyorum.. ben daha farklı vuruşlar içeren çok uzun ralliler, nakış gibi işlenmiş sayılar görmek istiyorum.. bu yüzden en sevdiğim grand slam roland garros'tur..

Read more...

peki ya masters cup?

wta tour championship için 2 kişi yarışırken atp tour'un sezon sonu turnuvası olan masters cup için daha fazla aday ve daha fazla çekişme var.. tennis.com güzel bir grafik hazırlamış, katılmayı garantileyen ve katılma şansı olan oyuncular üzerine..


nikolay davydenko'nun da geçen hafta katılmayı garantilemesinden sonra şangay'a gidecek son 3 kişi aranıyor.. şu andaki race sıralamasına göre andy roddick, david ferrer ve juan martin del potro ilk 8'in son 3 basamağındalar.. son 4-5 aydaki performanslarına bakarsak juan martin'i kafadan yazarım gidecekler listesine ama işte sıralama son 4 aya göre yapılmıyor.. andy roddick 6. sırada rahat gibi gözüküyor ancak son zamanlarda performansı yerlerde sürünen david ferrer için aynı şeyleri söylemek zor.. ferrer bu hafta herhangi bir turnuvaya katılmadı.. haftaya son masters series ayağı olan paris'te mücadele verecek.. andy roddick de haftaya paris'te olacak ama bu haftayı boş geçmedi ve lyon'da mücadele ediyor..

juan martin del potro kuşkusuz ki bu formunu devam ettirecektir.. bu hafta basel'de swiss indoors'da mücadele ediyor çeyrek finalde oynaması garanti, yarı finalde oynaması ise büyük ihtimal.. haftaya o da paris'te olacak.. orada çeyrek final görürse kotarır..

gilles simon bu senenin çıkıştaki isimlerinden biri daha.. her ne kadar siz ankette simon'a hiç vermemiş olsanız da juan martin del potro'dan daha önce başlamıştı onun çıkışı ancak onun kadar patlamalı gitmese de istikrarından hiçbir şey kaybetmeyerek üst basamaklara tırmandı.. şu an del potro'nın sadece 6 puan gerisinde.. bu hafta lyon'da o da.. kendi evindeki bu turnuvada kendi çeyreğindeki ivo karlovic'in ilk turda elenmesi ile yarı final şansı doğdu.. yarı final'de olası rakibi andy roddick olacak.. ama daha önce juan monaco ve andreas seppi'yi geçmesi lazım..

james blake basel'de bu hafta.. ilk turu geçerse çeyrek finalde elenir gibime geliyor.. elensin zaten..

stanislas wawrinka bu hafta kendi evinde, basel'de, ilk turda elenerek şangay'a uzaktan bakma hakkını kazandı.. halbuki bu senenin en iyi çıkışlarından biriydi yazık oldu.. matematiksel olarak hala var tabi şansı..

fernando gonzalez ve aşağısının mutlaka paris masters'ı kazanmaları gerekiyor.. bu düşük bir ihtimal.. sonuç olarak ben del potro ve simon'un başaracaklarını düşünüyorum.. david ferrer'in performansına bağlı biraz simon'un şansı ama şans onun yanında olacaktır..

Read more...

20 Ekim 2008 Pazartesi

zvonareva mı radwanska mı

sony ericsson wta tour şampiyonasına son bilet bu hafta belli olacak gibi duruyor.. jankovic, ivanovic, safina, williams kardeşler, kuznetsova ve dementieva garantilediler.. şarapova sakatlığı nedeniyle katılamıyor..

şu an race sıralamasında zvonareva 2436 puanla dokuzuncu, radwanska 2131 puanla onuncu.. aslında venüs williams tam garantilemiş değil ama mucize gerçekleşmesi gerekiyor.. radwanska'nın hem bu hafta hem de gelecek hafta şampiyon olması gerekecek venüs'ü geçebilmesi için..
http://www.sonyericssonwtatour.com/2/rankings/race/singles.asp

bu hafta iki oyuncu da (vera, agniezska) aynı turnuvada, linz'de mücadele ediyorlar.. zvonareva 2, radwanska ise 3 numaralı seribaşılar ve ilk turu bye geçtiler.. ana tabloya baktığımda radwanska'nın işinin daha zor olduğunu görüyorum.. ikinci turda formda bir kaia kanepi ile oynayacak.. ardından turu geçerse petrova ya da srebotnik ile oynayacak ki son aylarda onlar da istikrarlı sonuçlarıyla dikkat çekiyorlar.. yarı finalde ise olası rakipleri ana ivanovic veya flavia pennetta..

büyük ihtimalle venüs'ün yanında vera gidecektir ki zaten radwanska'dan daha fazla hak ediyor bence.. en son ve ilk defa 2004 yılında katılmıştı ve grup maçlarında sonuncu olarak elenmiş, yarı final yüzü görememişti vera..

Read more...

murray tevazusu, simon sabrı

"eskiden olduğu gibi hareket edemiyordum ve andy de bunu biliyordu.. bu yüzden beni koşturarak öldürmeye çalıştı."
"i couldn’t move like i’m used to and andy knew it, so he tried to kill me by making me run."

(tennis masters cup hakkında)"... elimden gelenin en iyisini yapacağım, eğer şangay'da oynayabilirsem benim için iyi bir şey olacak. ama katılamazsam da dünyanın sonu değil. andy geçen sene masters kupası'nda oynamadı ama şu an sıralamada dünya dördüncüsü."
"...i will do my best, i will try and if i play shanghai it will be a good thing for me but it´s not the end of the world. andy didn’t play the masters cup last year and he´s number 4 in the world right now."


"biliyorum ki roger - rafa finalini izlemiş olmayı tercih ederdiniz ancak harika bir ortam yarattınız, geldiğiniz için teşekkürler."
"i know you guys would have liked to have seen a roger-rafa final but you brought a great atmosphere, so thanks for coming."

(ilk dörtteki yerini sağlamlaştırması üzerine) "hala onların (federer, nadal, djokovic) çok gerisindeyim, son bir kaç ay harika oynadım, ancak bu adamlar son bir kaç yıldır inanılmazlar, bütün zeminlerde oldukça istikrarlılar ve bütün yıla baktığımızda djokovic'in üç numara olmak için elde ettiği toplam puan saçmasapan. başka bir zaman aralığında olsa şimdiye çoktan birinci olmuştu. bu adamlar harikalar ve hala onlara yaklaşamadım, hala çok çalışmak zorundayım."
(on being established and comfortable as a member of the top four) "i´m still a long way behind them, i´ve played great the last few months, but those guys have been unbelievable for the last couple of years, so consistent on every surface and throughout the whole year, the points total that djokovic has got for being the no. 3 player in the world is ridiculous. he would have by been by far no. 1 in the world at some stages. those guys have been awesome and i´m still not close to them yet, i still need to keep working hard."

Read more...

19 Ekim 2008 Pazar

madrid masters murray'e


andy murray - gilles simon 6-4/7-6(6)

Read more...

9 yıl sonra


flavia pennetta bu hafta olağanüstü iyi oynuyordu.. bugün de çok iyi başladı maça.. ancak ikinci sette bu oyununu sürdüremedi..

bundan önceki aralarındaki 3 maçı da flavia pennetta kazanmıştı.. daha geçen hafta kremlin cup'ta da amerikalıyı yenme başarısını göstermişti.. ancak bu maçtan önce gidişatın farklı olacağı belliydi.. zira venüs kazanamazsa belki de sezon sonu turnuvasına katılma şansını zora sokacaktı..

venüs ve flavia ilk sete agresif başladılar.. özellikle venüs servis returnlerinde güvenli kesmeler yerine abanmayı deneyince çok top taktı fileye.. iki oyuncu tarafından uygulanan bu agresif oyun tarzı uzun ralliler izlememize engel olmadı.. venüs zaten baselineda çok iyi oynuyor, flavia da ilk sette baselineda onun kadar iyiydi..

ilk set servis kırma puanı bile gerçekleşmeden 6-6'ya ulaştı.. tie-break'te flavia pennetta bir anda tanınamaz bi oyun sergilemeye başladı.. servisleri düştü ve groundstroklarda ritmi kaybetti.. bir anda 6-0 önce geçen venüs tie-break oyununu 7-1 alarak setlerde 1-0 önce geçti..

ikinci sette ise bu haftaki flavia'dan eser yoktu.. maçın ilk servis kırma şansını venüs williams 2. setin 3. oyununda elde etti ve servis kırarak avantajı eline geçirdi.. bundan sonra kendi servis oyununa da tutunmayı başaran ve seviyesini düşürmeyen williams ikinci seti de 6-2 kazanarak şampiyonluğa ulaştı..

bu arada ilginç bir istatistik: eğer pennetta venüs williams'ı yenmeyi başarsaydı üst üste 4 maçta onu yenebilen 3. oyuncu olacaktı.. bunu sadece vatandaşları serena williams ve lindsay davenport başarabilmişti..

venus williams 9 yıl sonra zürih'te gelen bu şampiyonluk sonrası doha'daki yerini garantiledi.. son kişi kim olacak merakla bekliyoruz.. zvonareva, radwanska'ya göre daha avantajlı..

Read more...

caja mágica

madrid masters 7 senedir casa de campo trade fair park'ta oynanıyordu.. ancak seneye müthiş bir kapalı spor salonuna taşınıyor.. caja mágica - magic box - sihirli kutu 2009 yılında bu turnuvaya ev sahipliği yapacak.. pekin 2008'deki kuş yuvası ve su küpü'nden sonra bir başka güzel tasarım daha görmek sevindirici.. bu değişimin nedenlerinnden biri de seneye wta ve atp tour'un burada birlikte düzenlenecek ve daha fazla para ödüllü olacak olması.. ayrıca turnuvanın tarihi de değiştiriliyor ve mayısın ikinci haftasına çekiliyor..

venue (o kadar uğraştım türkçe bir karşılık bulamadım) toplam 30 korttan oluşuyor.. ana binada ise 12,500 , 3,500 ve 2,500 seyirci kapasiteli üç kort bulunuyor.. bu 3 kortun çatıları birbirinden bağımsız olarak açılabiliyor.. ayrıca ses geçirmez özelliğe sahip.. yani bir salonda konser verilirken yanındaki kortta maç oynanabiliyor.. bu ana binanın dışı tıpkı "su küpü" gibi bir transparan efekte sahip.. her koltuğun altında bulunan ışıklandırma ile geceleyin binaya dışarıdan bakan biri müthiş bir görüntü ile karşılaşıyor..

ayrıca bunun yanında "tennis indoor" adı verilen bölümde 11 adet daha kort bulunuyor ve bunlardan beşinin 332 kişilik bir tribünü var.. daha bitmedi.. 2 çim, 2 sert ve 12 toprak korttan oluşan açık hava cenneti "tennis garden" da kampüsün güney tarafındaki bir adaya konuşlandırılıyor..

merak ediyorum 2011 yılında wta tour championship türkiye'ye gelince nasıl bir yerde oynanacak.. aslında yeşilköy belki de istanbul'da bu olay için evsahipliği yapacak en iyi yerlerden biri ama kortlar ve binanın durumlarını merak ediyorum ben.. zira olimpiyat için yapılan basketbol salonunun çatısı 10 senedir bitmedi.. e5'in kenarında göz bozmaya devam ediyor..

onu geçelim şimdilik.. şu an inşaat halinde olan "sihirli kutu" bitince muazzzzzzam olacak:
Read more...
yasal uyarı (disclaimer diyor yabancı insanlar)

bu blogdaki fotoğrafların yüzde 99.9'u http://sports.yahoo.com adresinden alınmaktadır.. tüm hakları reuters, ap ve getty images'e aittir.. sanırım.. bu blog tarafsız bir tenis blogu değildir.. sevdiğim tenis oyuncularını kayırırım.. ama sevmediklerime hakaret etmem.. siz de etmeyin, çok ayıp.. yorum yazarken öyle tek cümlelik "saldır federer, vur kır nadal" tarzı yorumlarınızı yayınlamayacağımı göz önünde bulundurun.. merak ettiklerinizi ya da içinde cidden yorum bulunan yorumlarınızı göndermekten çekinmeyin.. tenisi sevelim.. boş alanlara kort dikelim.. teşekkürler..

ben olsam firefox 3küsür ve en az 1152x864 çözünürlükte dolanırım buralarda..

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP