4 Eylül 2010 Cumartesi

ne dedin sen: ivanovic yumruk şov üzerine

[Elimden geldiğince maç sonrası röportajlarında söylenenlere de blogda yer vermeye çalışıyorum fakat hak verirsiniz ki onlarca tenisçinin basın toplanısını okumak saatler alabiliyor. Bu yüzden belki her gün değil ama bazı günler burada ilginç, eğlenceli açıklamaları yayımlayacağım. Ancak Türkçe'ye çeviremem. Bu imkansız. Bunun için özür dilerim. Ha aranızda çok boş zamanı olan vardır ve bunları Türkçeleştirmek ister, minnettar olurum.] [Arda halletti]


Q. I know you've done it before, but you went out, had a half hour or more on the practice court. Is that because you didn't think you had enough time on court?
ANDY MURRAY: Yeah, no rallies. Probably two rallies in the match that went past eight, nine shots. It's very windy on the court, so I just went out and hit for 45 minutes just to get, you know, a bit of a rhythm; hit a lot of balls.

(Murray maçtan sonra ekstra antrenman yapmıştı)

Q. If Rafa were to win here and complete the career slam, how do you think that will change the way his record is looked at, his career is looked at, in comparison with Roger's?
ANDY MURRAY: I don't know. I hope he doesn't win the tournament this year (smiling).

Q. Do you think there will ever be a fight break out at Wimbledon like there was during the Djokovic match last night?
ANDY MURRAY: I have no idea. No idea.

-----

Q. The crowd did cheer for you when you shook the cameraman's hand.
SERGIY STAKHOVSKY: Yeah, but, I mean, that was bad. I mean, I hit it hard. I just missed -- completely missreturned [sic], and I hit it hard. I saw the guy just fell off the chair there. I felt sorry for him.

(Stakhovsky'nin vurduğu top kameramana çarpmıştı)
-----

Q. I thought you showed a lot of positive emotion early, the double fist pump. How important is it to channel the positive emotion?
ANA IVANOVIC: It's very important. That's something that I felt change over last few months. I became a lot more positive on the court. Even if the things were not going my way, I still, you know, had a fist pump. I still tried to bring a lot of energy on the court.
That kind of, you know, helps also supporters get into the match more. I felt that. I'm, you know, sticking with it.

(Beni tahminim doğruymuş)

Q. Kim said she looks forward to the rematch; that she hoped that you won. When she was off, she followed your career and likes you as a player. How do you feel in response to those comments that Kim made?
ANA IVANOVIC: That's really nice to hear, because she is such a nice person. I do, ever since I started on tour, I thought highly of her and really admired her for everything she achieved. I still do. I have great respect for her.
It's true also when I was struggling, she was messaging me. She was very supportive. That's really rare and really nice to see. In those times, you know who your friends are. She's definitely a nice girl. We always have a nice time catching up. So it's going to be fun.

Q. Back to the Stieg Larsson books. The main character, Elizabeth Salander, she's a feisty character. Do you get any inspiration from that? She takes no nonsense from anyone.
ANA IVANOVIC: I do recognize myself in some of them.
I do get very stubborn sometimes. That's a little bit annoying to my coaches. But, hey, you have to take the bad, too.

-----

Q.  Do you ever ask your mother to be a little more calm when she's watching, or...
ELENA DEMENTIEVA:  I always ask her, but I realize it's very difficult to watch and not be able to help.  She's very emotional, and she really wants me to win. So it's kind of hard, because she's not only my coach, she's my mom.  Well, I guess it's just very emotional for her.

-----

Q. What a shot. We saw Roger do that shot a few times. A lot of people have been asked if they would do it. Most have said they probably wouldn't unless it was a bizarre circumstance. Talk about the circumstance that led to that shot.
FRANCESCA SCHIAVONE: I don't know. Is instinct, I think. When you calculate that it's good time to do it and good ball to do it, you do it.
So is nothing program. Is just instinct. Is art. Is something that is coming from inside, and you have just to take in a good timing, otherwise the ball fly.

Q. Had you done that in a match before?
FRANCESCA SCHIAVONE: Yeah, yeah. Many times. And they told me that they show in the TV the best five shot. The first one was Roger, was amazing. Second one was a rally between Djokovic and Nadal. Third and fourth, I don't know, but men's. And the last one, I was with this one.
Maybe I go a little bit forward, like third place. (Smiling.)

Türkçesi için tıklayın. (Spooky Arda'ya teşekkürler)

Bunu daha önce yaptığını biliyorum. Maçtan sonra yarım saat antreman yaptın. Kortta yeterince zaman geçirmediğini düşündüğün için mi?
MURRAY: Evet, ralli olmadı. Herhalde 9-10 vuruşu geçen iki ralli oldu. Kort çok rüzgarlydı. Ritim kazanmak için korta çıkıp 45 dakika antreman yaptım.


Eğer Rafa burada kazanırsa ve kariyer slam'i yaparsa, Roger ile kıyasladığında kariyeri nasıl gözükecek?
MURRAY: Bilmiyorum. Umarım bu sene kazanmaz(gülerek).

Sence, dün akşam Djokovic maçındaki kavga gibi Wimbledon'da kavga çıkar mı?
MURRAY: Fikrim yok.

-----

Kameramanın elini sıktığında, seyirciler senin için tezahürat yaptı.
STAKHOVSKY: Evet ama kötüydü. Sert vurdum. ... Sandalyeden düştüğünü gördüm ve onun için üzüldüm.

----- 

Daha önce olumlu duygularını çift yumrukla gösterdin. Bu duyguları kanalize etmek ne kadar önemli?
IVANOVIC: Çok önemli. Geçen birkaç ayda değiştiğini hissetiğim bir şey. Kortta daha olumluyum. İşler ters gitse bile yumruğumu sıkıyorum, korta enerji getirmeye çalışıyıorum. Seyircinin de maça dahil olmasında önemli olduğunu düşüyorum. Bunu hissettim. Yapmaya devam edeceğim.

Kim, tekrar maç yapmak için senin kazanmanı beklediğini söyledi. Ara vermişken, kariyerini takip etti ve oyuncu olarak seni seviyor. Kim'in bu yorumlarına ne cevap vermek istersin?
IVANOVIC: Bunu duymak çok güzel, çok iyi bir insan. Tur'da oynamaya başladığımdan beri onun hakkında çok iyi şeyler düşünüyorum, ona ve başardıklarına hayranım. Ona saygım çok büyük. Zor dönemlerimde bana mesaj attığı doğru. Çok destek oldu. Bunu görmek çok güzel ve çok ender. Böyle zor zamanlarda arkadaşlarınızın kim olduğunu anlıyorsunuz. Kesinlikle çok iyi biri, onunle tekrar bir araya gelmek her zaman güzeldir. O yüzden maç da eğlenceli olacak.

Stieg Larsson kitaplarına dönersek, ana karakter, Elizabeth Salender, kavgacı, gözükara birisi. Bundan etkileniyor musun? Kimsenin saçmalığını kabul etmiyor.
IVANOVIC: Bazılarında kendimi buluyorum. Bazen çok inatçı olabiliyorum. Antrenörlerim için sinir bozucu ama kötü tarafları da kabul etmelisiniz.


-----


Annenden maçları izlerken daha sakin olmasını istiyor musun?
DEMENTIEVA: Her zaman ama maçı izleyip de yardım edememenin çok zor olduğunu anlıyorum. Annem çok duygusal ve kazanmamı çok istiyor. O yüzden biraz zor. Sadece antrenörüm değil, annem. Sanırım bu onun için çok duygusal bir durum.

-----

Ne vuruş ama... Roger'ın birkaç defa bu vuruşu yaptığını gördük. Bir çok tenisçiye bu vuruşu yaparlar mı diye soruldu. Çoğu, garip şartlar olmadıkça büyük ihtimalle yapmayacağını söyledi. Sana bu vuruşu yaptıran şartlardan bahset.
SCHIAVONE: Bilmiyorum. İçgüdüsel olduğunu düşünüyorum. Yapmak için doğru zaman ve doğru top olduğunu düşündüğünüzde yapıyorsunuz. Hiçbir şey planlı değil sadece içgüdü. Sanat. İçerden gelen bir şey, sadece doğru zamanlayla yapmalısınız yoksa top uçar.

Daha önce bir maçta yaptın mı?
SCHIAVONE: Evet, evet. Defalarca. Bana, televizyonda en iyi vuruşlar arasında gösterildiğini söylediler. Birinci Roger'dı, inanılmazdı. İkincisi, Djokovic ve Nadal arasında bir ralliydi. Üçüncü ve dördüncüyü bilmiyorum ama erkeklerdendi. Sonuncusu da bu vuruşumla bendim. Belki biraz yukarı çıkarım, üçüncülük gibi (gülerek).

0 yorum:

yasal uyarı (disclaimer diyor yabancı insanlar)

bu blogdaki fotoğrafların yüzde 99.9'u http://sports.yahoo.com adresinden alınmaktadır.. tüm hakları reuters, ap ve getty images'e aittir.. sanırım.. bu blog tarafsız bir tenis blogu değildir.. sevdiğim tenis oyuncularını kayırırım.. ama sevmediklerime hakaret etmem.. siz de etmeyin, çok ayıp.. yorum yazarken öyle tek cümlelik "saldır federer, vur kır nadal" tarzı yorumlarınızı yayınlamayacağımı göz önünde bulundurun.. merak ettiklerinizi ya da içinde cidden yorum bulunan yorumlarınızı göndermekten çekinmeyin.. tenisi sevelim.. boş alanlara kort dikelim.. teşekkürler..

ben olsam firefox 3küsür ve en az 1152x864 çözünürlükte dolanırım buralarda..

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP